Еко-пропозиції

Еко-пропозиції

Федерація Центрально-Східної Європи (FEMO) Ордену Францисканців створила Комісію з питань справедливості, миру і цілісності створіння. У п’ятницю, 12 лютого 2021 р., члени комісії з Польщі, Чехії, Росії, Словаччини та України взяли участь у першій нараді онлайн.
Голова FEMO о. Мар’ян Голомб підкреслив, що діяльність цього органу має допомогти реалізувати ухвалу генерального капітулу стосовно екологічного навернення.
Краківський міністр провінції назвав вище згадану комісію «лабораторією екологічного спрямування, яка базуватиметься на францисканській духовності та навчанні Церкви». Він закликав, щоб не дозволити соціалістам, які відкидають Бога, привласнити екологію. «Ми не можемо допустити, щоб нам заборонили брати участь у настільки важливій справі. Те, про що говорить Церква, повинні почути люди, задіяні в охорону природнього середовища. Я бачу велику потребу і можливість для нас, францисканців, у цій сфері, особливо в даний час. Це може стати полем зустрічі з Церквою для тих, кому християнський світогляд є чужим або навіть ворожим. Ця Комісія є вкрай необхідна з багатьох причин. Перед нами важлива місія до виконання», – переконував о. Мар’ян.
Голова Комісії (до складу якої входить сім чоловік), о. Станіслав Яромі, у загальних рисах представив як саме, у справах, пов’язаних із екологією, буде задіяний орден. Він нагадав, серед іншого, про факт встановлення св. Франциска Ассізького покровителем екологів у 1979 р., про спільні молитви християн, сповідників іудаїзму, мусульман, індуїстів, буддистів і представників релігій первісних народів у намірі миру в світі, що відбувалися в Ассізі і були започатковані Йоаном Павлом ІІ у 1986 р.
«Екологія по-францисканськи бере свій початок у нашій традиції, передусім в постаті св. Франциска Ассізького та його відношенні до природи. Гімн створіння, проповідь до птахів, вовк з Губбіо, звірята в яслах у Греччіо, надихали і продовжують надихати багатьох чи то в поп-культурі, соціальних і релігійних рухах, чи у важливих церковних ініціативах»,  – продовжив о. Станіслав, – «Екологічна катехиза Церкви впродовж останніх 40 років має, без сумніву, францисканський відголос, і шукає відповіді на важкі виклики сьогодення, заразом із екологічною та кліматичною кризами, у нашій традиції. Це можна зауважити в енцикліці «Laudato si’» з 2015 р. і соціальній катехизації папи Франциска».
Голова Комісії також представив еко-пропозиції, зазначивши при цьому, що він відкритий на всілякі імпульси та ініціативу зі сторони братів. Серед них він перелічив і обговорив: лекції; приготування підручника з екології по-францисканськи; святкування 40-ліття Екологічного Руху св. Франциска Ассізького (REFA); рефлексію над стилем монастирського життя; дискусію над екологічним наверненням окремих спільнот; переосмислення ролі еко-центру REFA в Радомську, з метою францисканської формації у Федерації; пропозицію реколекцій з темою екологічної францисканської духовності; поглиблення тематики та приготування збірки правил практичної екології у монастирях і парафіях, і їх впровадження; симпозіум на тему францисканської традиції по відношенню до інтегральної екології; фаховий аналіз послання відомих францисканських травознавців, о. Анджея Клімушки та о. Гжегожа Сроки; видавництво матеріалів, опрацьованих на зустрічах, сесіях, симпозіумах; втілення опрацьованих правил у життя братів і наших спільнот.
До складу Комісії з питань справедливості, миру і цілісності створіння Федерації Центрально-Східної Європи (FEMO) входять: о. Станіслав Яромі з краківської провінції, о. Юзеф Ашик з варшавської провінції, о. Томаш Тенговський з гданської провінції, о. Патрик Ригєль з чеської провінції, о. Міхал Сташак з української кустодії, о. Петер Козма зі словацької кустодії та о. Адріан Зудін із російської кустодії.

jms