14 серпня у колишньому німецькому концентраційному таборі Аушвіц у блоці 11 було відправлено урочисту Святу Месу на вшанування святого Максиміліана-Марії Кольбе. Євхаристію очолив кардинал Станіслав Дзівіч. Для участі в цій події прибули великі громади вірних трьома організованими паломництвами.
„У цьому трагічному місці опинилася людина, яка 83 роки тому протиставилась богохульній нацистській ідеології та всій махіні ненависті та насильства. Максиміліан-Марія Кольбе, польський священник, монах, духовний син Франциска Ассізького повстав проти зла, з яким не хотів і не міг миритися. Із людського погляду, він був тут беззахисний, його життя нічого не важило, так само, як і товарищів у недолі, в’язнів Аушвіц-Біркенау. Однак він мав зброю, якою жив, яку пізнав, про яку читав на сторінках Євангелія. Тією зброєю була любов”, – сказав ієрарх.
Емеритований Митрополит Краківський переконаний, що й нині святий Максиміліан сказав би людям, що варто зробити ставку на Бога і на Ньому зводити будівлю нашого особистого життя, сімейного та суспільного; варто стати на бік Ісуса та вибрати Його Євангеліє любові як програму свого життя; варто довірити всі наші справи опіці Матері Христа; також варто поглиблювати зв’язок із Христом і Його Церквою.
„Немає сумніву, що святий Максиміліан став би сьогодні в перших лавах захисників людського життя – від зачаття, аж до природної смерті. Напевне він протестував би проти потали гідності та прав людини та закликав би нас стати на захист убогих, слабких, викинутих на узбіччя суспільного життя. І вже точно просив би нас не піддатися спокусі егоїзму, гедонізму та споживацького стилю життя”, – продовжував отець-кардинал.
Вже у п’ятнадцяте до Аушвіцу приїздить архієпископ Людвіг Шик із Бамберґу. „Хоча я був тут вже багато разів, проте завжди шокований тою жорстокістю, яку тут виявляли. Незбагненна нелюдськість тих, які брали участь у махіні смерті. Мусимо зробити все, що в людській силі, аби подібне не повторилося. Водночас щороку я думаю також про святого Максиміліана Кольбе. Мене завжди зворушує його людяність, яку він зберіг у цьому нелюдському пеклі”, – сказав духівник із Німеччини.
Він також згадав війни, які нині тривають у світі, зокрема в Україні, Секторі Гази чи Судані. На його думку, расизм і людиновбивство не закінчаться, а рецептом для зцілення від цього є навернення до єдиного Бога, примирення та мир.
Присутній на урочистостях провінціал францисканців із Кракова отець Маріуш Козьов висловив вдячність усім шанувальникам святого Максиміліана за пам’ять про отця Кольбе, за те, що кожного року приходять на місце його страти, а також, що наслідують його в своєму житті.
„Отець Максиміліан показав, що кожен час є часом на любов, на добро, навіть тоді, коли здається, що це неможливо”, – ствердив вищий очільник.
Бр. Ян Марія Шевек