Рішенням Ватикану костел у Кальварії Пацлавській біля Перемишля, де знаходиться Санктуарій Страстей Господніх і Матері Божої, піднесено до гідності Меншої Базиліки. Декрет був урочисто зачитаний 13 серпня 2020 р. під час Великого Кальварійського Відпусту митрополитом перемишльським у присутності перемишльських єпископів, міністра провінції францисканців з Кракова, богопосвячених осіб і паломників.
Почесна назва меншої базиліки надається папою тим храмам, які мають історичну, літургійну, паломницьку та душпастирську цінність.
Кальварійський санктуарій чекав на цей момент близько чотирьох століть.
„Це дійсно нобілітація цього місця. Нобілітація місця, в якому Господь Бог діє (…). Базиліка – це дім, дім Божий (…). Це дім Царя, який є незвичайним Царем, дім самого Бога у Святій Трійці Єдиного. Тут – це дім також Його Матері”, – говорив митрополит перемишльський архієпископ Адам Шаль.
Міністр провінції францисканців з Кракова о. Мар’ян Голомб нагадав усім присутнім, що це вже вдруге Святіший Отець вирізняє Кальварію Пацлавську. „У ХІХ ст. Ватиканський Капітул видав коронаційний акт, затверджений папою Левом ХІІІ, і 15 серпня 1882 р. відбулась коронація Чудотворної Ікони Матері Божої Кальварійської папськими коронами…”, – звернувся до присутніх о. Мар’ян.
Спеціальний лист підготував на цю урочистість Апостольський Нунцій у Польщі архієпископ Сальвадор Пеннакіо.
„Сьогодні ми стали свідками особливого, історичного моменту, урочистого оголошення рішення Святішого Отця, який, визнаючи багатовікову традицію і актуальне значення костелу Віднайдення Святого Хреста в Кальварії Пацлавській, підніс його до гідності меншої базиліки. Це – безсумнівний доказ визнання для великої кількості паломників, які впродовж століть моляться в цьому храмі та долають кальварійські доріжки, а також для отців францисканців, які оточують це святе місце своєю душпастирською опікою”, – написав Апостольський Нунцій.
Після Св. Меси вперше прозвучала Ораторія „Відкрийте Двері Христу”. Її скомпонував Анджей Гловєнка, творець сакральних композицій, перший польський тенор, який співає в Teatro alla Scala у Мілані, викладач у Pontificio Istituto Ambrosiano di Musica Sacra в Мілані, а виконали солісти і хор, у супроводі симфонічного оркестру. Твір в честь св. Йоана Павла ІІ, кальварійського паломника, був написаний з нагоди 100-ої річниці його народження.
Францисканський монастирський комплекс у Кальварії Пацлавській був побудований на пагорбі Східних Карпат у XVII ст. з ініціативи каштеляна, воєводи, письменника та історика Андрія Максиміліана Фредра та був відновлений у XVIII ст. за кошти шляхтича Степана Йосифа Дверницького.
Навколо базиліки та монастиря, серед лугів і лісів, розсіяні понад 40 каплиць, які, у більшості, входять до складу Хресної Дороги, Доріжок Господа Ісуса Христа, Доріжок Матері Божої, Доріжок Похорону і Успіння Пресвятої Діви Марії.
У базиліці знаходиться чудотворна ікона Матері Божої, яку було привезено до Кальварії Пацлавської з Кам’янця-Подільського. Це перед нею колись молилися гетьман Станіслав Жулкевський, король Ян Казимир чи король Ян ІІІ Собеський.
Кальварія Пацлавська є не лише місцем паломництва багатьох вірних, але також є місцем відпочинку, з ландшафтним парком, природним заповідником і навчальною історично-природничою стежкою.